Historia stadniny

stara stajnia

Chciałam by miały jak w końskim raju. Jakie by nie były: sportowe, rekreacyjne, młode, stare, zasłużone, odtrącone. Żeby czuły codziennie promienie słońca na swoim grzbiecie, powiew wiatru w grzywie, biały puszysty śnieg pod kopytami. Chciałam aby mogły czuć się bezpiecznie w swoim stadzie, mogły się bawić i cieszyć spokojnym końskim życiem, aby były syte trawą tak długo jak jest ona zielona i odkąd się zieleni, aby codziennie mogły spać na złotej słomie i jeść siano pachnące latem.

I spełniło się to wszystko, w przepięknym miejscu, tu w Wiatowicach, w przysiółku Dębina skąd i nazwa stajni “Stadnina na Dębinie”. Przy ładnej pogodzie widać Tatry z naszej ujeżdżalni o wymiarach 20 x 80 m. Specjalny dren na ujeżdżalni zapobiega odkładaniu się wody a przy wielkich ulewach pozwala na jej szybkie wsiąkanie. Drewniana stajnia dobrze komponuje się w krajobraz i wygląda przepięknie. W stajni znajduje się 12 boksów (3 x 4m) przedzielonych 4 m korytarzem. Każdy koń oprócz boksu ma do dyspozycji swój własny wybieg ( 4 x 5m) , z którego może korzystać po zamknięciu w stajni. Cały rok konie codziennie spotykają się na 1,5 h padoku, tworząc jedno stado. Całoroczny padok znajduje się w starym sadzie co zapewnia koniom cień w upalne dni. Łąki są solidnie ogrodzone co pozwala na przebywanie koni na pastwisku nawet w nocy, zwłaszcza kiedy w dzień jest upalnie i za gorąco na wypas.

stara stajnia 2Stajnia, którą stworzyłam to konie i ludzie będący przyjaciółmi na dobre i złe. Dzielą ze sobą kawałek swojego życia, które przekłada się na godziny spędzone razem w stajni. Nasze konie nie są maszynami do sportu choć w sporcie biorą udział. Są psychicznie stabilne bo oprócz piaszczystej ujeżdżalni przemierzają przepiękne okolice rozciągające się od dorzecza Raby po Puszczę Niepołomicką. Opuszczają też stajnię na zawody lub uczestniczą w parudniowych rajdach. Całe stado jest pełne życia, nawiązują się przyjaźnie, krótkie romanse, zdarzają się też kłótnie, potyczki, przepychanki, zazdrości. Każdy koń ma swój charakter, który bardzo łatwo ocenić bacznie obserwując jego zachowanie pomiędzy innymi końmi. Mimo tego potrafią nas zaskoczyć ale o tym poczytacie w ” historiach stajennych”, dziele “nasze konie” i w “aktualnościach”.